Bilişim Teknolojileri ve Telekomünikasyon

Bilişim Teknolojileri ve Telekomünikasyon

Bütün dünyada olduğu gibi Türkiye'de de bilişim teknolojileri ve telekomünikasyon alanındaki gelişmeler, her alanda kritik bir rol oynamaktadır. Bilişim teknolojileri alanında; yazılım geliştirme, veri analitiği, yapay zeka (AI) ve siber güvenlik gibi alanlarda büyük ilerlemeler kaydedilmiştir. Genç nüfusun yoğun ilgisi ve girişimcilik ekosisteminin büyümesi, bu sektörü daha da ileriye taşımıştır. Özellikle pandemi dönemi ve sonrası e-ticaret sektörü ve en son yapay zeka alanındaki gelişmeler büyük bir ivme kazanmıştır.

Telekomünikasyon sektörü de Türkiye'nin dijital altyapısını oluşturan temel unsurlardan biridir. Büyük telekomünikasyon operatörleri, geniş bir abone tabanına hizmet vererek mobil ve sabit genişbant internet hizmetlerini yaygınlaştırmaktadır. Fiber optik altyapı yatırımları, yüksek hızlı internet erişimini artırmakta, bu da dijital hizmetlerin kalitesini yükseltmektedir.

Ayrıca, Türkiye yerli uydu projeleri ile uzay teknolojilerinde de aktif rol üstlenmiş bulunmaktadır. Bilişim ve telekomünikasyon sektörlerindeki yatırımlar ve gelişmeler, Türkiye'nin dijital dönüşümüne temel oluşturmakta ve küresel rekabet gücünü artırmaktadır. 

BDO Türkiye olarak bilişim teknolojileri ve siber güvenlik alanında yetkin kadromuzla danışmanlık hizmetleri sunmaktayız. 

Diğer taraftan telekomünikasyon sektöründe faaliyet gösteren şirketlerin; ilgili mevzuat uyarınca, gerçekleştirdikleri işlemlerin niteliğine bağlı olarak özel iletişim vergilerini iade alma hakkı bulunmaktadır. BDO, iade alma hakkının kullanılması için; ilgili tutarın hesaplanması, gerekli dokümantasyonun hazırlanması ve buna ilişkin yeminli mali müşavirlik tasdik raporunun hazırlanması konularında destek vermektedir.