Dolaylı Vergi Haberleri Sayı 1/2022 - Ocak2022

BDO’nun Dolaylı Vergi Haberleri’nin Ocak 2022 sayısında, yıla dünyanın dört bir yanından gelen güçlü gelişmeler ile başlıyoruz.

Öne çıkan iki makale AB’ye dikkat çekmektedir: Bu makalelerden biri AB ve ABD arasındaki ticari ilişkilerdeki çalkantılı dönemi ve geleceğini, ikinci makale ise AB’de indirimli KDV oranlarına ilişkin kuralları güncellemek ve modernize etmek için yapılan anlaşmayı incelemektedir.

Odağımızı Asya’ya çevirdiğimizde, Hindistan’daki Yetkilendirilmiş Yükümlü Statüsü (Authorized Economic Operator) planı, Japonya’da Ekim 2023’ten itibaren tüketim vergisi amacıyla uygulanacak zorunlu vergi kredisi sistemi ve 2023’ten itibaren Singapur’daki özel tüketiciler için geçerli olacak ve bu tüketicilerin değeri 400 SGD (Singapur Doları) veya daha düşük olan ithal mallar için GST (Mal ve Hizmet Vergisi) ödemesini gerektirecek yeni kurallar hakkında bir güncelleme sunulmaktadır.

Avrupa Birliği Adalet Divanı (CJEU) bir Macar davasında GST’nin yalnızca fiilen edinilen bedel üzerinden alındığını teyit etmiştir. Hindistan Yüksek Mahkemesi ise, vergi mükelleflerinin yanlış dosyalamaya ilişkin savunmasının Hindistan GST portalındaki aksaklıklardan kaynaklanmasına rağmen, vergi mükelleflerinin büyük GST iadeleri talep etmesini engelleyen bir karar vermiştir.

Bahamalar, Bahreyn, Endonezya ve Laos’ta KDV oranlarında değişiklik yapıldı, belirli turizm hizmetleri sunan kişiler için Ekvador cumhurbaşkanına KDV oranını düşürme yetkisi verildi, BAE’de cep telefonlarına ve görüşme paketlerine uygulanan KDV hakkında kılavuz yayımlandı ve Sri Lanka’nın vergi makamları, bilgi teknolojisi ve belirli hizmetler için hedeflenen KDV muafiyetlerini netleştirdi. Polonya da ise yeni KDV gruplandırma kurallarının yürürlük tarihi 1 Temmuz 2022’ye ertelendi.

Diğer yandan Ermenistan, Kamboçya ve Ukrayna, KDV rejimlerini mukim olmayan dijital hizmet tedarikçilerine uygulanacak şekilde genişleten ülkeler listesine katıldı ve Nijerya vergi makamları bu kuralların Nijerya’da uygulanmasına açıklık getirdi. Diğer ülkeler ise, aşağıdaki şekilde dolaylı vergi kurallarıyla uğraşmaya devam etmektedir:

  • Tur operatörleri marj planının Avusturya’daki alıcılar olarak KDV’ye kayıtlı işletmelere genişletildi.
  • İtalya’nın vergi makamları, ithalatta ödenmesi gereken KDV’nin düşülmesi hakkına ilişkin bir karar yayınladı.
  • Hollanda’da KDV’ye kayıtlı girişimcilerin belirli durumlarda restoran ve yemek hizmeti giderlerinde KDV’yi düşürmelerine izin verildi. Hollanda Yüksek Mahkemesi’nin daha geniş yorumuyla uyumlu hale getirmek amacıyla, toplu yatırım fonu olarak nitelendirilmek için “belirli devlet denetimi” gerekliliğinin yorumlanmasına ilişkin resmi politika güncellendi.
  • İspanya’da elektronik faturalandırmanın yanı sıra, yeniden kullanılamayan plastiğe vergi getirildi.

Ayrıntılı bilgi almak için lütfen aşağıdaki bağlantıyı tıklayınız.

Dolaylı Vergi Haberleri Sayı 1/2022 - Ocak 2022

BDO Yayıncılık A.Ş.
Garantisi ile sınırlı bir Birleşik Krallık şirketi olan BDO International Limited’in üyesi ve bir Türk anonim şirketi olan BDO Yayıncılık A.Ş. bağımsız üye kuruluşlardan oluşan BDO ağının bir parçasını teşkil etmektedir.
BDO International global ağının toplam gelirleri 2020 yılında 10,3 milyar ABD Doları olarak gerçekleşmiştir. BDO, 167’dan fazla ülkede bulunan 1.658 ofiste faaliyet göstermekte olup, bu ofislerde denetim ve danışmanlık hizmetleri veren ortaklar dâhil dünya çapında 91.054 kişi çalışmaktadır.
Dikkat ve titizlikle hazırlanan bu yayın, geniş anlamda görüşleri içermekte olup, genel bir yol gösterici olarak değerlendirilmelidir. Özel durumlarla ilgili olarak, mesleki görüş ve yardım almadan, bu yayına dayanarak uygulamalarda bulunulmamalıdır. Bu konuların kendi özel durumunuza ilişkin etkilerini görüşmek için BDO Yayıncılık A.Ş. ile temas kurabilirsiniz. Bu yayındaki bilgilere dayanarak belli eylemlerde bulunmak veya bulunmamak nedeniyle doğabilecek zararlar nedeniyle, BDO Yayıncılık A.Ş. ve ortakları, çalışanları ile yazarları herhangi bir yükümlülük veya sorumluluk kabul etmemektedir.

Please fill out the following form to access the download.