BDO Transfer Fiyatlandırması Haberleri

AB’de önerilen bir yönetmelik, faiz giderinin indirilebilirliğini daha da sınırlandırarak ancak belirli durumlarda özkaynak artışlarının indirilebilirliğine izin verilerek şirketler için özkaynak finansmanı yerine borcun tercih edilmesi eğilimini ortadan kaldıracaktır. Çoğu ülke şirketlerin borç faizlerini vergilendirilebilir gelirlerinden düşmelerine izin vermekte; fakat özkaynak artışları için aynı yaklaşımı göstermemektedir. Bu nedenle işletmelerin borçlanması yönünde doğal bir teşvik bulunmaktadır. Bu durum 2024 yılında değişebilir.

 

Kripto para birimlerine uygulanan vergi yaklaşımı, vergi otoritelerinin ilgisini çekmeye devam etmektedir. Bu sayıda, Kanada’nın kripto para birimi kullanılarak gerçekleştirilen işlemlere ilişkin tutumu hakkında bir makale yer almaktadır. Bahamalar, vatandaşlarının dijital varlıklar kullanarak vergi yükümlülüklerini ödemelerine izin vermeyi planlamaktadır. ABD hükümeti, menkul kıymetlere ilişkin belirli vergi kurallarının kripto para birimlerine ve diğer dijital varlıklara genişletilmesini ve raporlama gerekliliklerinin genişletilmesini teklif etmiştir. OECD, kripto varlıklar hakkında raporlama ve bilgi alışverişi için yeni bir vergi şeffaflığı çerçevesi ile birlikte Ortak Raporlama Standardı (CRS) için önerilen değişiklikler hakkındaki istişareleri tamamlamıştır.

 

OECD’nin iki sütunlu çerçevesi, Sütun İki kapsamında Küresel anti BEPS (GloBE) model kurallarının yayınlanması ve Sütun Bir’deki Kural A kapsamında amaçlanan düzenlenmiş finansal hizmetlerin hariç tutulmasına ilişkin taslak model kuralları hakkında kamuoyu görüşü alınmasıyla ilgi odağı olmaya devam etmektedir. Bu sayıya Sütun İki model kurallarının doğal kaynaklar sektöründeki şirketler üzerindeki etkisi hakkında ilginç bir makale eklenmiştir. Sütun İki kapsamında global asgari kurumlar vergisinin uygulanmasına ilişkin istişareler Yeni Zelanda ve İsviçre’de devam etmekte olup, Kanada’nın da benzer şekilde ilerlemesi beklenmektedir. İspanya Ocak ayında %15 oranında asgari vergi getirmişti; ancak bunun Sütun İki kapsamındaki asgari vergi ile tamamen uyumlu olmadığı görülmektedir. Bir diğer gelişme olarak, AB’nin teklif edilen Sütun İki yönergesinin uygulanması için Estonya’ya 2030 yılına kadar erteleme izni verilmiştir.

 

Birleşik Arap Emirlikleri, yaklaşmakta olan kurumlar vergisi rejimi hakkında görüş alışverişinde bulunmaktadır. Uganda, bilgi alışverişi taahhütlerini kolaylaştırmak için “gerçek hak sahibi” teriminin üçüncü tanımını sunmaya hazırlanmaktadır.

 

Kamboçya, bir dizi vergi teşviki ve kolaylaştırılmış prosedürler içeren yeni bir yatırım yasası bulundurmaktadır.

 

Bu makaleleri ve daha fazlasını, Kurumlar Vergisi Haberleri’nin Mayıs 2022 sayısında okuyabilirsiniz.

BDO Corporate Tax News

BDO Yayıncılık A.Ş.
Garantisi ile sınırlı bir Birleşik Krallık şirketi olan BDO International Limited’in üyesi ve bir Türk anonim şirketi olan BDO Yayıncılık A.Ş. bağımsız üye kuruluşlardan oluşan BDO ağının bir parçasını teşkil etmektedir.
BDO International global ağının toplam gelirleri 2020 yılında 10,3 milyar ABD Doları olarak gerçekleşmiştir. BDO, 167’dan fazla ülkede bulunan 1.658 ofiste faaliyet göstermekte olup, bu ofislerde denetim ve danışmanlık hizmetleri veren ortaklar dâhil dünya çapında 91.054 kişi çalışmaktadır.
Dikkat ve titizlikle hazırlanan bu yayın, geniş anlamda görüşleri içermekte olup, genel bir yol gösterici olarak değerlendirilmelidir. Özel durumlarla ilgili olarak, mesleki görüş ve yardım almadan, bu yayına dayanarak uygulamalarda bulunulmamalıdır. Bu konuların kendi özel durumunuza ilişkin etkilerini görüşmek için BDO Yayıncılık A.Ş. ile temas kurabilirsiniz. Bu yayındaki bilgilere dayanarak belli eylemlerde bulunmak veya bulunmamak nedeniyle doğabilecek zararlar nedeniyle, BDO Yayıncılık A.Ş. ve ortakları, çalışanları ile yazarları herhangi bir yükümlülük veya sorumluluk kabul etmemektedir.

Please fill out the following form to access the download.