-

Asım Usanmaz

Ortak - Gümrük ve Dış Ticaret

Demir Çelik | Kimya | Otomotiv | Sağlık & İlaç | Taşımacılık & Lojistik | Turizm, Konaklama ve Yiyecek-İçecek Hizmetleri

Gümrük ve Dış Ticaret

BDO.LiveSite.People.ExecutiveSummary

Asım Usanmaz, gümrük ve dış ticaret mevzuatı, gümrük hukuku, yetkilendirilmiş yükümlü (AEO) uygulamaları, gümrük denetimleri konusunda 40 yıllık mesleki tecrübeye sahibidir. Bu alanlarda değişik sektörlerde faaliyet gösteren yoğun dış ticaret hacmi olan şirketlere hizmet vermektedir.

1983-2009 yılları arasında Gümrük İdaresi merkez teşkilatında çalışmıştır. 1983-1993 yılları arasında Gümrük Müfettişliği, 1993-2004 yılları arasında Gümrükler Genel Müdürlüğü Daire Başkanlığı 2004-2009 yılları arasında Gümrükler Genel Müdür Yardımcılığı görevinde bulunmuştur. 1990 yılında mesleki çalışmalar kapsamında bir yıl İngiltere’de bulunmuştur. Özel sektörde 2009-2011 yılları arasında yetkilendirilmiş gümrük müşavirliği yapmış 2011-2022 yılları arasında kendi danışmanlık şirketinde gümrük danışmanlığı, gümrük denetimi ve yetkilendirilmiş yükümlü sertifikası özelinde firmalara destek vermiştir. Gümrük Müşavirliği ve Yetkilendirilmiş Gümrük Müşavirliği adıyla yayımlanmış kitabı bulunmaktadır.   

Asım Usanmaz, BDO İstanbul ofisinde 2022 yılında göreve başlamış olup, halen BDO Türkiye Danışmanlık Ortağı olarak görevini sürdürmektedir.

 

MESLEKİ ÜYELİKLER

Ankara Gümrük Müşavirleri Derneği

Gümrük Müfettişleri Derneği

 

MESLEKİ LİSANSLAR

Yetkilendirilmiş Gümrük Müşavirliği Belgesi

Gümrük Müşavirliği Belgesi

 

EĞİTİM

Ankara Üniversitesi, Siyasal Bilgiler Fakültesi, İktisat-Maliye, Lisans

 

SOSYAL ÜYELİKLER

Mülkiyeliler Birliği